Detaylar

Kategori İşletme
Yayıncı Alfa Aktüel Yayıncılık
Liste Fiyatı 50.00
Format Kitap
Barkod 9789752530553
Yayın Tarihi 2006-03-20
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 488
Kapak
Kağıt
Boyut 165 X 235
Basım Yeri Bursa

Karşılaştırmalı Siyasal ve Yönetsel Yapılar

Karşılaştırmalı Siyasal ve Yönetsel Yapılar, kamu yönetimi disiplinin başlıca dallarından biridir. Kısaca Karşılaştırmalı Kamu Yönetimi olarak ta adlandırılan bu alan son yıllarda kuramcıların ve uygulamacıların ilgisini daha çok çekmektedir. Ancak artan ilgiye ve konunun global konjonktürde yükselen önemine karşın, bu alanda yeterince çalışma yapılmamıştır, özellikle Türkiye açısından değerlendirildiğinde, kamu yönetimi olgusunu ülkelerarası karşılaştırmalı analizlerle ele alan eserlerin çok az olduğu görülür.

Kitapta karşılaştırmalı kamu yönetimi literatürüne farklı ve özgün bir perspektif sunmayı ve bu alandaki bilimsel bilgi boşluğunun doldurulmasına kendi boyutları ölçüsünde katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede eserin ele aldığı ülkeler ve bu ülkelerin siyasal ve yönetsel yapılarını incelerken ortaya koyduğu çerçeve, tümüyle kendine özgüdür. Ülkelerin seçiminde ve incelemeye esas olan konu başlıklarının düzenlenişinde, çok değişkenli faktörler kümesinden hareket edilerek, optimal bir hacimde ve farklı siyasal ve yönetsel sistemlere sahip 13 ülke ele alınmış ve işlevsel bir çeşitlilik oluşturulmaya çalışılmıştır.

Karşılaştırmalı siyasal ve yönetsel yapıları incelenen ülkeler sırasıyla şunlardır: Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Federal Almanya, Japonya, Rusya, Çin, Hindistan, İspanya, Arjantin, Mısır ve Küba. Adı geçen ülkelerin hangi kriterlere göre seçildiği ve neden tercih edildiği önemli bir soru olarak akla gelebilir. Esere alınan ülkelerin belirlenmesinde birden çok değişken kullanılmış, bu değişkenlerin ışığında öğrencilerimiz ve diğer okuyucularımız açısından olabildiğince kullanışlı ve yararlı bir kılavuz ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Bekir Parlak
Yazar   : Cantürk Caner
Yazar   : Bekir Parlak;Cantürk Caner

Satış Noktaları